طب سنتی چیست

طب سنتی چیست

طب سنتی چیست

در این مقاله توضیحاتی به طور مفصل و به زبان ساده درباره طب سنتی آماده کرده ام.پس از مطالعه به طور کامل با طب سنتی آشنا خواهید شد.همین حالا پنج دقیقه از وقتتان را به مطالعه این مقاله اختصاص دهید و برای همیشه از ویژگی های  طب سنتی برای بهبود شیوه زندگی و سلامتی همیشگی بهره ببرید.

قبل از این که ادامه مقاله را بخوانید چند مورد را با هم برسی می کنیم و با بعضی مفاهیم آشنا می شویم.

سیستم در طب سنتی

تمام جهان هستی از اجزای بسیار کوچکی به نام اتم ساخته شده اند.این اتم ها در تمام اجسام ، موجودات زنده و مرده ، گیاهان ، مواد و… بلا استثنا وجود دارند.این اتم ها با کنار هم قرار گرفتن باعث تشکیل یک عضو می شوند.بسته به نوع ساختار و چگونگی کنار هم قرار گرفتنشان اعضای متفاوتی تشکیل می دهند.این عضو ها با کنار هم قرار گرفتن و ایجاد ارتباط با یک دیگر باعث تشکیل اجتماعی بزرگتر می شوند.که هدف مشخصی دارند و بسته به نوع در کنار هم قرار گرفتنشان آن هدف را دنبال می کنند. به این اجتماع که دارای هدف هستند سیستم می گویند.

پس سیستم به مجموعه ای از اعضا که همگی از اجزای کوچک تری ساخته شده اند تشکیل می شود.که به صورت هماهنگ با یک دیگر در ارتباط اند و هدف خاصی را دنبال می کنند.

اگر به هر دلیلی اتفاقی برای تنها یکی از اتم ها در کل سیستم پیش بیاید به طوری که باعث اختلال در انجام فعالیت های آن اتم شود ، به دلیل اینکه تک تک اتم ها با هم در ارتباط اند ارتباط و هماهنگی کل آن عضو از بین می رود.در نتیجه ارتباط بین اعضا دچار مشکل شده و کل سیستم مختل می شود.

پس داشتن ارتباط منظم و هماهنگ در یک سیستم مستلزم بودن ارتباط منظم و هماهنگ در تک تک اجزای کوچک آن سیستم است.به زبان ساده اگر سیستمی دارای ارتباط خوب و هماهنگ بین اعضایش باشد ، آن سیستم سالم و به اصطلاح علمی در حالت تعادل است.اگر این ارتباط دچار مشکل و نا هماهنگی شود ، سیستم بیمار شده و از تعادل خارج می شود.

سیستم و بدن ما در طب سنتی

همان طور که تا کنون متوجه شده اید بدن ما و همه موجودات هم یک سیستم است ، یعنی بدن ما از اجزایی بنام عضو تشکیل شده که خود این عضو ها از اجزای کوچکتری بنام سلول ساخته شده اند.که با هم در ارتباط اند و هماهانگ با یکدیگر عمل می کنند.

مانند سیستم اگر یکی از سلول های بدن ما دچار مشکل شود ، عضو مالک آن سلول هم آسیب می بیند.چون در ارتیاطش با بقیه اعضای بدن اختلال بوجود می آید.در نتیجه کل بدن ما از حالت تعادل خارج شده و اصطلاحا بیماری بوجد آمده است.

پس هر فرد تا زمانی که ارتباط منظم و هماهنگ بین اعضای بدنش وجود دارد سالم ( در حالت تعادل ) است.و اگر به هردلیلی این ارتباط دچار بی نظمی شود بیمار ( بر هم خوردن تعادل ) نامیده می شود.

مزاج در طب سنتی

اکنون با توجه به مطالبی که تا کنون مطالعه کردید می توان مزاج را این گونه تعریف کرد.مزاج به مجموع ویژگی های فیزیکی ، شیمیایی ، جسمی ، روحی روانی و… که باعث می شوند بدن ما در تعادل کامل (سالم) به سر ببرد گفته می شود.در واقع مزاج همان حالت طبیعی بدن است که در حالت تعادل کامل قرار دارد و سلامت ما را کنترل می کند.

در نتیجه هنگامی که فردی بیمار می شود در اصل مزاج آن فرد تغییر کرده که یعنی تعادل طبیعی بدنش دچار مشکل شده است.

مزاج در طب سنتی به چهار دسته اصلی به نام های : سردی ، گرمی ، تری و خشکی و چهار دسته فرعی به نام های : سرد وتر ، سرد و خشک ، گرم و تر و گرم و خشک تقسیم بندی شده اند.

دلیل نام گذاری مزاج ها به این نام ها بر می گردد به ابتدای این مقاله که ذکر شد.بدن ما هم دقیقا از همان اتم هایی ساخنه شده که در کل اجسام موجود در جهان هستی یافت می شود.در طب سنتی به جای استفاده از واژه اتم از عنصر استفاده شده است.و جهان هستی را متشکل از چهار عنصر می داند که عبارت اند از : عنصر گرمی (آتش) ، عنصر سردی (هوا) ، عنصر تری (آب) و عنصر خشکی (خاک).

همان طور که ملاحظه می کنید طب سنتی جهان را متشکل از این چهار عنصر می داند که در نهایت بدن ما را هم شامل می شود.

پس هنگامی که گفته می شود مزاج فردی گرم است یعنی فقط تا زمانی که طبیعت و تعادل فرد در حالت گرم باشد فرد در سلامت کامل است.اگر مزاج این فرد به سردی ، خشکی و یا تری تغییر کند فرد دچار بیماری خواهد شد.

البته مزاج در بدن می تواند ترکیبی باشد.یعنی ترکیبی از سرد و خشک و یا گرم وتر و… ولی هر چه که باشد ، مزاج هر فرد مانند اثر انگشت یکتا و مخصوص همان فرد است.به همین دلیل است که در طب سنتی دو نفر با بیماری مشابه دارو های متفاوت دریافت می کنند.اتفاقی که در طب مدرن نمی افتد.

در این مرحله با توجه به مطللبی که تا کنون خواندید متوجه می شوید که چرا در طب سنتی برای تشخیص بیماری از مزاج شناسی استفاده می شود.(برای اینکه حالت طبیعی و تعادل بدن فرد بیمار که همان گرمی ، سردی و… می باشد را تشخیص دهند و با توجه به نوع تغییری که اتفاق افتاده آن را به حالت تعادل و سلامت بازگردانند.)

برای مزاج شناسی و اطلاعات بیشتر در مورد مزاج این مقاله را مطالعه کنید.

طب سنتی چیست

مطالبی که تا کنون مطالعه کردید پیش نیاز هایی بودن برای درک بهتر اینکه  طب سنتی چیست و چگونه بیماری ها را درمان می کند.

سلامتی کامل از دیدگاه طب سنتی حالتی است که در آن ، اعمال بدن انسان به درستی انجام شود و در حالت تعادل باشد. بیماری ، دور شدن از حالت تعادل است. در طب سنتی ، حفظ تعادل در درجه اول اهمیت قرار دارد و درمان در اولویت دوم قرار می گیرد.(برخلاف طب مدرن که درمان محور است). طبیب ها در طب سنتی، عامل حفظ تعادل و سلامتی را در تقویت طبیعت بدن می دانند.طبیعت بدن انسان به طور هوشمندانه عملکرد اعضای بدن را اداره می کند و در حالت تعادل نگه می دارد.

طبیعت بدن انسان در طب سنتی همان مزاج است.طب سنتی معتقد است که هر انسانی منحصر به فرد است و مزاج خاص خود را دارد و با آن مزاج در حالت تعادل و سلامت است.اگر مزاج او از اعتدال خارج شود مبتلا به بیماری می شود.در طب سنتی  طبیب سنتی برای درمان فرد بیمار ابتدا مزاج فرد را تشخیص می دهد.سپس با توجه به نوع تغییری که در مزاج اتفاق افتاده درمان فرد را آغاز می کند.

اما  در طب سنتی مزاج چگونه تغییر می کند و از حالت تعادل خارج می شود؟

علاوه بر جنسیت ، سن ، فصل ، محیط زندگی و کار و… مهترین دلیل تغییر مزاج انواع خوراکی ها و نوشیدنی هایی است که ما در طول روز مصرف می کنیم.به این مسئله در ابتدای متن اشاره کردیم و گفتیم بدن ما هم جزی از جهان هستی و از همان اجرا تشکیل شده است.تنها را ورود انواع گوناگون اجرای هستی به بدن ما خوردن و آشامیدن است.به جز بدن ما سایر موجودات ، اجسام ، خوراکی ها و نوشیدنی هایی که اطراف ما هستند هم دارای مزاج خاص خود هستند.

هنگامی که ما چیزی می خوریم یا می نوشیم پس از حضم جذب بدن ما می شود و مزاج خود را به بدن ما منتقل می کند.بسته به این که مزاجشان همسان با مزاج بدن ما باشد یا متغیر باعث ثابت ماندن مزاج بدن ما درحالت تعادل یا تغییر آن و ایجاد بیماری می شود.به همین دلیل است که در طب سنتی برای درمان اکثر بیماری ها از انواع دمنوش ها و داروهای گیاهی استفاده می شود.

طب سنتی معتقد است که هر انسانی منحصر به فرد است و مزاج خاص خود را دارد و با آن مزاج سالم است و اگر مزاج او از اعتدال خارج شود مبتلا به بیماری می شود.

دیدگاه طب سنتی بر  کلی نگری است.در هنگام تشخیص بیماری ، علاوه بر تشخیص عضو بیمار ، به علايم سایر اعضا نیز توجه می کند و وضعیت کل بدن را در نظر می گیرد.بنابراین درمانی را در پیش می گیرد که علاوه بر بهبودی عضو بیمار، سبب هر چه بهتر شدن وضعیت عمومی بدن فرد شود.در حالی که طب رایج و مدرن ، جزیی نگر است و تنها به عضوی از بدن که بیمارشده می پردازد که البته عواض زیاد درمان ها و ناتوانی در پیشگیری، از عوارض این جزیی نگری محسوب می شود.

با توجه به تعریف سیستم که قبلا گفته شد یک مثال ساده را با هم برسی می کنیم.یک خودرو را به عنوان یک سیستم کلی فرض کنید.این خودرو روشن نمی شود.پس از برسی مشخص می شود که مشکل در کابل انتقال برق به شمع های موتور می باشد.اینجا دو رویکرد می توان به این مشکل داشت.

۱) طب مدرن – با جایگزین کردن کابل سالم انتقال برق مشکل را برطرف می کند و خودرو روشن می شود اما احتمال این که این اتفاق دوباره بیافتد زیاد است.

۲)طب سنتی – در طب سنتی ابتدا یک سوال مطرح می شود.چرا کابل انتقال برق خراب شده است؟ در طب سنتی با دیدگاه کل نگری به سیستم این عیب را ناشی از خرابی دیگر اجزای خودرو می داند.با مزاج شناسی در می یابد که این خودرو دارای نوسانات برق در باتری می باشد.با حل مشکل نوسانات برق خودرو نه تنها خودرو روشن می شود بلکه دیگر این اتفاق نخواهد افتاد.

پس اگر برای درمان ریزش موهای خود به طبیب سنتی مراجعه کردید و متوجه بیماری در کبد خود شدید اصلا تعجب نکنید.!

طب سنتی درمان همیشگی

مهمترین اصل درمان به روش طب سنتی تغییر شیوه زندگی افراد به تعادل و سلامت کامل است.با درمان بیماری هایتان به روش طب سنتی علاوه بر درمان عضو بیمار تعادل و سلامت همیشگی متناسب با مزاجتان را درخواهید یافت.

اگر این مقاله برایتان مفید بود و توانست اندکی شما را با طب سنتی آشنا کند لطفا آن را به اشتراک بگذارید و در گروه تلگرام ما عضو شوید.

 

عادت های نوشیدنی های روزانه خود را تغییر دهید ، زندگیتان تغییر خواهد کرد.

دمنوشیا

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و مربوط به دمنوشیا می باشد.هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.